Opublikowano Dodaj komentarz

Teatrzyk cieni

Dzieci bardzo lubią coś tworzyć, opowiadać bajki, wymyślać niestworzone historie. Dlatego najlepiej jest dać im ta możliwość. Teatrzyk ceni to prosty, kreatywny i rozwijający wyobraźnie sposób na zabawę z dziećmi.

Do zrobienia teatrzyku cieni potrzeba białego prześcieradła, lampki nocnej, kartonu i nożyczek.

Na kartonie rysujemy kontury postaci i wycinamy. Postacie nie muszą być idealne, mogą to być nawet kwadraty, koła i trójkąty. Chodzi tu o zabawę. Gonitwa trójkątów z kołami też może być śmieszna. Da dzieci liczy się ruch, wpadanie na ściany, przewracanie się itp. (jak stare filmy z Flipem i Flapem). Poza postaciami dobrze też jest wyciąć jakieś stałe elementy takie jak drzewa, domy itp. Dla chłopców czerwony kapturek jest zbyt nudny? Nie ma problemu przecież wilka może złapać statek kosmiczny i zawieźć na księżyc. Wszystko jest ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

Po przygotowaniu postaci zawieszamy prześcieradło na sznurku, dwóch krzesłach itp. Włączamy lampkę kierując ją na prześcieradło i gotowe. Można siadać w kinie i oglądać. Warto przygotować na początku jakiś scenariusz, ale można też improwizować. Dla 2-3-4-latków musi być dużo ruchu zabawy i zwrotów akcji. Dla starszych dzieci możemy przygotować przedstawienie z bardziej rozbudowaną fabułą. Może to być jakaś bajka, lub sceny z filmu. Przy przedstawieniu, żeby ulepszyć nasze wysiłki można skorzystać z efektów dźwiękowych dostępnych przez internet. Są strony internetowe z darmowymi efektami (https://freesound.org/). Wybrać kilka dźwięków i odtwarzać w odpowiednim momencie na komputerze, albo komórce.

Jak dzieci obejrzą przygotowany spektakl to należy dać im czas na przygotowanie swojego. Dzięki temu mamy godzinę dla siebie :). Musimy również obejrzeć spektakl dzieci. Zapewniam was, że to będzie niesamowite przeżycie.

Dla potwierdzenia krótki filmik ze spektaklem przygotowanym przez dzieci:

PanChleb
Ojciec dwójki dzieci, mąż, kucharz, piekarz i cukiernik. Poza zajmowaniem się dziećmi, pracą, domem, psem i innymi pożytecznymi rzeczami jest strasznie leniwy i lubi tworzyć odpowiednie algorytmy do automatyzowania wszystkiego co tylko można zautomatyzować.
Dodaj komentarz